Już od kilku lat na rynku nieruchomości widoczny jest trend przenoszenia się mieszkańców miast na przedmieścia czy wręcz na wieś. Okazuje się, że pandemia koronawirusa tylko wzmocniła ten kierunek i coraz więcej osób wybiera dom blisko natury zamiast mieszkania w centrum miasta. Dlaczego decydujemy mieszkać na przedmieściach?
Polacy chcą mieszkać na przedmieściach
Ostatni raport Głównego Urzędu Statycznego wskazał na migrację Polaków z miast do wsi. Zgodnie z danymi z 2020 roku liczba mieszkańców miast zmniejszyła się o 46 tys. osób, podczas gdy na terenach wiejskich mieszka o 17,5 tys. więcej osób niż w 2019 roku. Największy wzrost mieszkańców wsi odnotowano w trzech województwach: wielkopolskim, pomorskim i małopolskim. W ocenie GUS proces ten będzie się pogłębiał i coraz więcej osób będzie wyprowadzało się z miast w kierunku wsi lub przedmieść.
Z pewnością na ten trend duży wpływ mają ceny nieruchomości w lokalizacjach podmiejskich. Zazwyczaj są one znacznie niższe niż te w mieście, a w pakiecie mieszkańcy dostają garaż na samochód oraz własną działkę. Jak podaje serwis Bankier.pl, własny dom w największych polskich miastach wciąż pozostaje średnio od 10 do nawet 26 proc. tańszy od mieszkania w dużym mieście.
W domu na przedmieściach mieszka się wygodniej
Polacy decydują się mieszkać na przedmieściach z wielu względów. Wypowiedzi specjalistów rynku nieruchomości jednoznacznie wskazują na przyspieszenie trendu wyludniania miast, które może być związane z pandemią koronawirusa i powszechnym lockdownem mimo, że trwa ona stosunkowo krótko. Ludzie poszukują własnej przestrzeni w ogrodzie, na działce lub chociażby na dużych rozmiarach tarasach czy balkonach. Chcą własnego miejsca do spędzania czasu bez ograniczeń. Dodatkowo domy na przedmieściach i poza miastem mają zazwyczaj pożądane metraże – większe, a jednocześnie korzystniejsze cenowo niż te miejskie. Dzięki temu Polacy mogą sobie pozwolić na dom w cenie mieszkania. Na większej powierzchni łatwiej urządzić gabinet do pracy, spokojne biuro i zaciszne miejsce do nauki, w którym mieszkańcy nie będą sobie nawzajem przeszkadzać podczas wykonywania codziennych obowiązków.

Dodatkowo dom pod miastem to własny ogródek. Wiele osób marzy o tym, by na działce uprawiać warzywa, owoce i mieć nieograniczony kontakt z naturą. Działka przy domu staje się miejscem, gdzie zapraszamy gości na grilla czy budujemy małe place zabaw dla swoich dzieci. Osiedla podmiejskie zazwyczaj są położone w otoczeniu terenów zielonych, gdzie łatwiej o aktywność fizyczną: jogging czy jazdę na rowerze. Bliskość tras rowerowych latem, a skiturowych zimą to kolejne, ogromne zalety mieszkania na przedmieściach.