Jak urządzić małe mieszkanie o powierzchni ok. 35–45 m²? Nie jest to ani maleńka kawalerka, ani w pełni przestronne mieszkanie, więc zadanie nie należy do najłatwiejszych. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów, aby powiększyć optycznie przestrzeń i uczynić mieszkanie wyjątkowo funkcjonalnym. Zobaczcie nasze wskazówki.
Małe mieszkanie – najważniejsze zasady aranżacji
Przy urządzaniu małego mieszkania liczy się każdy centymetr. Warto więc pamiętać o możliwie jak najlepszym wykorzystaniu przestrzeni, przemyślanym wyborze i montażu mebli i urządzeń oraz prostym, spójnym wystroju.
Świetnym sposobem na stworzenie w małym wnętrzu wrażenia przestronności jest łączenie pomieszczeń. Salon powinien być zintegrowany z kuchnią i kącikiem jadalnianym, dzięki czemu zyska się dodatkową przestrzeń, którą zajęłyby ściany działowe, a mieszkanie stanie się optycznie większe. Efekt ten spotęguje naturalne światło, dlatego warto zadbać o jego swobodny dopływ.
Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie? 7 pomysłów
1. Małe mieszkanie a wybór odpowiedniego stylu
W przypadku wnętrz o niewielkim metrażu ważna jest decyzja o wyborze jednego, dominującego stylu. Często spotykany miszmasz może stworzyć wrażenie bałaganu, a przy tym zmniejszyć i tak już małą przestrzeń. Wybrana stylistyka powinna być spójna z naszymi upodobaniami i potrzebami. Zobacz przegląd najpopularniejszych stylów wnętrzarskich.
2. Kolory ścian w niewielkim wnętrzu
Jednym z najistotniejszych aspektów jest kolorystyka, która odpowiednio dobrana nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale również zamaskuje pewne niedostatki. Sprawdzonym i najchętniej wybieranym kolorem jest biel, która doskonale odbija światło, sprawiając, że wnętrze wydaje się większe niż w rzeczywistości. Przełamana szarością lub pastelowymi kolorami pozwoli uzyskać wrażenie głębi. Wspomniane barwy są uniwersalne i tworzą na ścianach idealne tło dla intensywniejszych kolorystycznie dodatków.
3. Podłoga bez podziałów
Warto postawić na jednolitą podłogę w całym mieszkaniu. Wnętrza, które płynnie przechodzą z jednego w drugie, tworzą przemyślaną, spójną całość. Ważna jest też jasna kolorystyka, dzięki której pomieszczenia będą bardziej przestronne. Dobrym pomysłem są np. naturalne wykończenia o wyglądzie drewna, które stanowią uniwersalną bazę dla innych elementów wyposażenia.
4. Lustra – dodatkowa głębia wnętrza
Oto trik, który sprawdza się zawsze bez względu na styl aranżacji mieszkania. Lustra doskonale rozświetlają i powiększają wnętrza, więc wskazane jest zawieszać je nie tylko w łazienkach i na korytarzach, ale również salonach, sypialniach i kuchniach. Odpowiednimi miejscami są szafy, drzwi, fronty mebli, a nawet sufit czy cała, stosunkowo niewielka ściana. Należy przy tym pamiętać, że pionowe lustra optycznie podwyższają pomieszczenie, a poziome je powiększają i poszerzają.
5. Oświetlenie niewielkiego wnętrza
Odpowiednio dobrane oświetlenie sprawi, że pomieszczenia będą jasne i przestronne. Kluczem do sukcesu jest maksymalne wykorzystanie zarówno naturalnego, jak i sztucznego światła. Najlepiej zrezygnować z ciemnych i wzorzystych zasłon na rzecz rolet lub lekkich, jasnych firanek. Jeśli zaś chodzi o sztuczne oświetlenie, w niewielkich pomieszczeniach koniecznością jest zastosowanie kilku punktów świetlnych w różnych miejscach pokoju. Idealnym rozwiązaniem jest podwieszany sufit ze świetlówkami, za pomocą którego można podwyższyć optycznie wnętrze. Alternatywą są kinkiety, które należy skierować na sufit. Warto zdecydować się na lampy stojące z kloszami otwartymi do góry.
6. Małe mieszkanie – jakie meble wybrać?
Małym wnętrzom nie służą duże i masywne elementy wyposażenia. Zdecydowanie lepszym wyborem będą jasne, niskie i funkcjonalne meble, np. regał z wysuwanym blatem i rozkładana sofa z funkcją spania i dodatkowymi schowkami.
7. Dodatki do małego wnętrza
Nadmiar dodatków i dekoracji może przytłoczyć wnętrze, więc lepiej ograniczyć ich ilość. Możemy jednak pokusić się o bardziej intensywne kolory poduszek, wazonów i innych dekoracji, które będą idealnie współgrać z jasnymi ścianami.